KIZARIK VE HASSAS CİLTLERE ÖZEL BAKIM ÖNERİLERİ

KIZARIK VE HASSAS CİLTLERE ÖZEL BAKIM ÖNERİLERİ

Hepimizin cilt tipi farklı olsa da her cilt tipinin yaşayabileceği sorunlardan biri hassasiyettir. Yani hem yağlı hem de hassas bir cilde sahip olabilirsiniz. Hassas cildin bakımı, diğer ciltlere nazaran daha zordur ama önemli olan cilt tipimizi öğrenmek ve ona göre bir cilt bakım rutini geliştirmektir. Kızarık ve hassas ciltlere bakım yapmamak, cildinizdeki hassasiyetin ilerlemesine ve daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Bu yüzden kızarık ve hassas bir cilde sahip olmanın endişelerini gidermek ve cildinizi sakinleştirmek istiyorsanız, kızarık ve hassas cilt bakımı ile ilgili bu yazımızı okuyarak cildinizi rahatlatmaya, sakinleştirmeye ve cilt bariyerinizi güçlendirmeye yardımcı olacak bir cilt bakım rutini geliştirebilirsiniz.

Kızarık ve Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt; cilt bakım ürünlerindeki kimyasallara, sıcak ve soğuk hava koşulları gibi dış etkenlere hızlıca reaksiyon gösterebilen ve bunun sonucunda genellikle kızarıklık, kuruluk, yanma ve batma hissi gibi semptomlar gösterebilen bir cilt tipidir. Kızarıklık semptomlarının sebeplerine baktığımızda; aşırı sıcak ve soğuk hava koşulları, stres, baharatlı yiyecekler, alkollü içecekler ve sigara kullanımıdır. Kızarıklık semptomlarını sebebini anlayabilmek ve önlem alabilmek için de cildinizin verdiği tepkileri iyi takip etmek, cilt sağlığınız için önemli bir adım olacaktır. Dermatologlar, hassas cildi tanımlamak için kullandıkları kesin bir kontrol listesi olmadığını belirterek cilt tipinizi belirlemenin en iyi yolunun, cildinizin verdiği tepkiye çok dikkat etmek gerektiğini belirtmişlerdir. Hassas bir cilt tipine sahip olanlar; kimyasallar, boyalar ve kokular ile temas ettikleri zaman ciltleri reaksiyon gösterebilir. Bununla birlikte giysilerden ya da sürtünmeden dolayı da ciltlerinde kızarıklık oluşabilmekte veya ciltleri tahriş olabilmektedir ama bu durum kişilerin belirli maddelere olan alerjisinden de kaynaklı olabilmektedir. Pandemi döneminde sürekli maske takmaktan kaynaklı olarak oluşan sürtünmeler, hassas ciltleri olumsuz etkileyebilmekte ve hassas cilt semptomlarını tetikleyebilmektedir. Bu yüzden cildinizle uyumlu olan ve hassasiyetinizi hafifletebilecek türde maskeler tercih edebilirsiniz. 

Kızarık ve Hassas Cilt Belirtileri

Dermatologlar, hassas ciltlerin cilt tipini belirlemenin kesin bir kontrol listesi olmadığından ve bunu belirleyebilmek için cildinizin verdiği tepkiye dikkat etmek gerektiğinden yani semptomları takip etmek gerektiğinden bahsetmişlerdir. Bu semptomlara baktığımızda ilk olarak, cildinizin cilt bakım ürünlerine, parfümlere, sabun gibi kozmetik ürünlere kaşıntı, kuruluk ya da kızarıklık gibi tepkiler vermesidir. Sadece kozmetik ürünlerine değil sıcak ve soğuk hava koşullarına ve rüzgara maruz kalmak da bu tür semptomları tetikleyebilmektedir.

İkinci semptom ise cildinizde oluşan kızarıklıklar, kırmızı döküntüler ve kırmızı genişlemiş kan damarları şeklinde açığa çıkabilmektedir. Hassas ciltlere sahip olanların kan damarları kalıtsal olarak cilt yüzeyine daha yakın olduğu için belirli tetikleyicilerle karşılaştığınızda kan damarlarının genişlemesine sebep olabilir. Bazı cilt bakım ürünlerini kullandığınızda, sıcak suyla duş aldığınızda ya da soğuk havalarda cildiniz kuruduğunda cildinizde kaşıntı ve gerginlik hissi oluşuyorsa bu da hassas bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Bu tarz semptomlarda cildinizi kaşımamaya özen gösteriniz çünkü daha fazla tahrişe neden olabilir. Bununla birlikte hassas ciltlerde yanma ve batma hissi de yaşanabilmektedir. Cilt temizleme jelleri özellikle akne karşıtı ürünleri ya da alkollü ürünleri kullanan hassas ciltler bu tarz semptomlarla karşılaşabilmektedir. Böyle durumlarda bu tarz ürünleri kullanmamaya ve soğuk suyla durulamaya özen gösteriniz.

Hassas ciltler de sivilce sorunları yaşayabilmektedir. Özellikle sivilce gibi görünen kırmızı şişlikler gelişebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hassas ve kızarık cilt tedavisi için dermatoloğunuza danışarak sivilce önleyici yıkama jelleri ve kremler kullanabilirsiniz. Dermatoloğunuzun tavsiyesiyle kullanacağınız ürünler, cildinizin tahriş olma riskini azaltmada yardımcı olacaktır.

Hassas cilde sahip olanlar, sıklıkla kızarıklık problemiyle karşılaşabilirler. Özellikle cildinizi tetikleyici durumlara maruz kaldığınızda; kırmızı, kuru ve pul pul döküntüler açığa çıkabilmektedir. Bu durum, kullandığınız cilt bakım ürünlerinin içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjiniz olabileceğini gösterir. Bu durumda bir dermatoloğa danışmanız cilt bakımınız için önemli bir adım olacaktır. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz pullanma ve soyulma sorununu daha fazla yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda soymamaya özen gösteriniz. Eğer soyarsanız enfeksiyon ve yaraya yol açabilir. Egzama, rozasea ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa da hassas bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu tarz cilt rahatsızlıklarında cildinizde kızarmasına, kurumasına ve pürüzlü bir dokuya neden olmaktadır.

Güneşe fazla maruz kaldığınız zaman, cildinizde kızarıklık ve batma hissi oluşuyorsa yani güneşin zararlı ışınlarına karşı cildiniz hassassa, bu da hassas bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelebilmektedir. Bu yüzden hassas cildinize uygun SPF yüksek bir güneş kremi tercih ederek bu güneş kremini düzenli kullanmaya özen gösteriniz. Hassas ciltler güneş kremlerindeki bazı bileşenlere alerjik reaksiyon gösterebileceğinden ötürü ürünün içeriğine dikkat ederek ürünü almaya özen gösteriniz. Çinko oksitli güneş kremlerini de tercih edebilirsiniz.

Kızarık ve Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kızarık ve hassas ciltlerin kendi cilt tiplerine uygun olarak cilt bakım rutini geliştirmeleri hem hassas ciltlerin yaşadığı kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı, pullanma gibi semptomların hafiflemesine, cildinizin sakinleştirilmesine yardımcı olurken hem de cilt bariyerinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Kızarık ve hassas ciltlerin bakımı diğer cilt tiplerine nazaran daha zor olduğu için cilt bakım ürünlerinden bahsetmeden önce hayat tarzlarında yapabilecekleri belirli değişikliklerden bahsedeceğim. İlk olarak çok sıcak suyla duş almamak ve saunaya girmemek, özellikle kan damarları cilt yüzeyine yakın olan hassas ciltlerin kan damarlarının genişlemesinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ani hava değişimlerinden kaçınmaya da özen gösteriniz. Çünkü ani hava değişimleri de cildinizi rahatsız eden semptomları tetikleyebilmektedir. Bu semptomları tetikleyen diğer faktörler ise beslenme şekli ve strestir. Şeker oranı yüksek besinleri, baharatlı yiyecekleri; kafein içeren ve alkollü içecekleri azaltmaya özen gösteriniz. Çünkü şeker, insülin seviyenizin yükselmesine neden olduğu için bu durum iltihaplanmaya da neden olabilmektedir. Bu yüzden organik meyveleri özellikle yaban mersini ve elma gibi antioksidan ve polifenoller bakımından zengin olanları beslenme rutininize dahil ederseniz hem vücut sağlığınız hem de cilt sağlığınız için önemli bir adım olacaktır. Antioksidan içeren besinlerle birlikte Omega 3, Çinko, Selenyum, A ve E vitaminleri içeren besinleri de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kafeinli içecekler yerine antioksidan içeren yeşil çayı da tercih edebilirsiniz. Beslenme rutininizde yaptığınız değişiklikler içten dışa sağlıklı ve güzel hissetmenize yardımcı olacaktır. İçten dışa sağlıklı ve güzel hissetmenin bir diğer adımı da hayatınızdaki stresi azaltmak olacaktır. Çünkü hayatınızda stresin artması, cilt bariyerinin kendini onarma kabiliyetinin bozulmasına sebep olarak cildin daha da hassaslaşmasına yol açabilmektedir. Ayrıca stres, ciltteki yağ üretimini arttırmayı ve aknelerin oluşmasını da tetikleyebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak hayatınızdaki stresi azaltmak için meditasyon, yoga, egzersiz ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler, cilt sağlığınızı koruyabilmek için önemli bir adım olsa da bu süreçte cildinizin hassasiyetini azaltmak ve cilt bariyerinizi güçlendirmek için cilt bakım rutini geliştirmek ise bir diğer önemli adımdır. Çünkü hassas ciltler, temas ettikleri cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı reaksiyon gösterebilmektedir. Bu yüzden ciltlerinin alerjik reaksiyon gösterdikleri maddeleri bilmeleri, parfüm içermeyen ürünleri kullanmaları ve paraben, SLS, sentetik boya, ftalatlar gibi kimyasallardan uzak durmaları hassas ciltlerin cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım ürünü alırken ürün içeriğine dikkat ederek almaları, onlar için elzem bir adım olacaktır. Bununla birlikte cildi soyan, kurutan, tahriş eden ve peeling tarzı ürünleri de kullanmak konusunda dikkat etmeleri gerekir. Bu tarz ürünler, hassas ciltlerin olası semptomlarını tetikleyerek cildi tahriş edebilmektedir. Bu yüzden bu semptomların hafifletilmesi, cildinizin sakinleşmesi ve cilt bariyerinizi güçlendirmek için hassas ciltler için uygun ve hipoalerjenik cilt bakım ürünleri tercih etmek önemli bir adım olacaktır. Bir diğer adım ise hassas ciltler için uygun olan bitkisel içerikli ürünler tercih etmektir. Aloe vera, papatya, E vitamini, karite ve jojoba yağı gibi cildi yatıştırmaya ve onarmaya yardımcı olan botanik içerikler hassas ciltlerin kullanımına uygundur. Kızarık ve hassas ciltlerin cilt bakım ürünleri tercih ederken bu tarz yatıştırıcı ve sakinleştirici botanik içerikli ürünler tercih etmeleri ve cilt bariyerini koruması için gece ve gündüz nemlendirmeleri gerekir. Gece ve gündüz nemlendirici kullanmak, cildin dış katmanını yenilemeye ve su kaybını önlemeye yardımcı olarak aynı zamanda olası tahriş edici maddelerin nüfuz etmesini önlemeyi sağlar. Gece ve gündüz kullanıma uygun cildi rahatlatmaya, yatıştırmaya ve çevresel faktörlerden korumaya yardımcı olan kızarık ve hassas ciltler için yatıştırıcı yüz kremi önerisi arıyorsanız Darphin Intral Skin Soothing Cream 50 ml ürününe göz atabilirsiniz. Bu ürün, hassas cildin tahriş ve kızarıklık görünümünü azaltmaya ve yatıştırmaya yardımcı olan papatya, alıç ve şakayık gibi bitkisel içeriğe sahiptir. Cildi yatıştırmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olan bitkisel içeriğe sahip olan gece ve gündüz kullanıma uygun bir cilt bakım kremi arıyorsanız Darphin Intral Skin Soothing Cream 50 ml ürününü Evde Eczane’den satın alabilirsiniz.

Hassas ve yağlı bir cilde sahipseniz alkol içeren tonikleri kullanmamaya ve sert temizleme fırçalarını kullanmamaya özen gösteriniz. Alkol bazlı tonikler, cildinizin gergin ve kaşıntılı hissetmesine sebep olabilir. Alkol bazlı tonikler yerine kızarıklık görünümünü azaltmaya ve yatıştırmaya yardımcı olacak bileşenleri içeren tonikler kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Cildinizi iritasyona, kirliliğe karşı korumak ve cildinizi rahatlatmak için bir tonik arıyorsanız Darphin Intral Toner ürününe Evde Eczane’den göz atabilirsiniz. Bu ürün, cildinizi kurutmadan ve hassasiyet yaratmadan kir ve kalıntılardan arındırmaya yardımcı olur. İçeriğindeki alıç ve papatya, cildinizi yatıştırmaya ve cildinizin hassasiyetini gidermeyi sağlar. Darphin intral tonik kullananlar, bu toniğin ciltlerini kurutmadan arındırdığından ve ciltlerini yatıştırıp yumuşak bir his bıraktığından bahsetmişlerdir. Hassas ve kızarık ciltler için tonik önerisi arıyorsanız Darphin Intral Toner ürününü Evde Eczane’den satın alabilirsinizDermatologlar, kızarık ve hassas ciltler için temizleyici olarak ise tahrişe veya gereksiz kuruluğa neden olmadan kirleri gideren bir jel veya krem​​temizleyici kullanılmasını önermektedirler. Temizlerken, bir bez veya fırça yerine parmak uçlarınızı kullanarak soğuk suyla durulayınız ve ardından yüzünüzü nazikçe kurulayınız.

Hassas ciltler güneş ışınlarına karşı ekstra duyarlı olduğu için UV ışınlarından korumak için düzenli güneş kremi kullanmaları gerekir. UV ışınlarından korunmak için çinko oksit ya da titanyum dioksit gibi fiziksel engelleyiciler içeren mineral güneş kremi hassas cilde sahip olanlar için uygun bir tercih olabilir. Mineral UVA/UVB filtreleri içeren hassas ciltler için özel olarak üretilen bir güneş kremi arıyorsanız Darphin Intral Şeffaf Ten Renginde Cilt Bakım Kremi Spf 50 kremine Evde Eczane’den göz atabilirsiniz. Darphin intral güneş kremi, cildinizi güneş ışınlarında korumaya yardımcı olmakla birlikte içeriğindeki buğday proteinleri sayesinde cilt üzerinde nefes alabilen bir tabaka oluşturarak cildinizi çevresel faktörlerin yıpratıcı etkilerinden de korumaya da katkıda bulunur. Darphin intral güneş kremi kullananlar, ürünün hafif yapısı sayesinde cilt tarafından kolayca emildiğinden, sivilce yapmadığından, ciltlerinde yatıştırıcı ve parlaklık kazandırıcı bir etki bıraktığından bahsetmişlerdir. Ayrıca rosecea veya akne problemi yaşayan hassas ciltlere sahip olanlar da bu üründen memnun kaldıklarını belirtmişlerdir. Kızarık ve hassas ciltler için güneş kremi önerisi arıyorsanız; Darphin Intral Şeffaf Ten Renginde Cilt Bakım Kremi Spf 50 ürününü Evde Eczane’den satın alabilirsiniz.

Cildinizin hassassiyetini yatıştırmak ve cildinizi rahatlatmak için önerilerimizi dikkate alarak daha sade ve nazik bir cilt bakım rutini geliştirebilirsiniz. Bunu yaparken de unutmamanız gereken nokta cildinizi iyi tanımak ve hayat tarzınızda yapacağınız değişikliklerdir. Hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler cildinize içten bakmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden cildinizi iyi tanıyın, stresten uzak durmaya çalışın, antioksidanlı sağlıklı bir beslenmeyle içten dışa güzelliğinizi ve sağlığınızı koruyunuz.

Sağlıklı günler dileriz,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir